Strona główna
 

 

 

O mnie

 

Nazywam się Michał Kluz i jestem nauczycielem dyplomowanym języka angielskiego w Zespole Szkół w Albigowej oraz Szkole Języków Promar International. Od najmłodszych lat interesowałem się językiem angielskim. Moim pierwszym kontaktem z tym językiem była bajka-kurs językowy "Muzzy" w telewizji publicznej. A potem... to już poleciało. W szkole średniej szło gładko (z wyjątkiem przedmiotów ścisłych, które spędzały mi sen z powiek). Moja znajomość angielskiego przydała się nie tylko mnie, ale całej klasie, bo pisałem za nią większość zadań ;). Aż w końcu przyszła decyzja jaki kierunek studiów wybrać. Decyzja była prosta. Ukończyłem NKJO Promar International i uzyskałem tytuł licencjata Uniwersytetu Jagiellońskiego. Następnie ukończyłem magisterskie studia uzupełniające na Uniwersytecie Warszawskim w Instytucie Lingwistyki Stosowanej. Pisząc pracę licencjacką zająłem się porównaniem dwóch jakże różnych tłumaczeń "Kubusia Puchatka" (znanego również jako "Fredzia Phi Phi") na język polski. Tematem pracy magisterskiej było porównanie najstarszego i najnowszego tłumaczenia "Podróży Guliwera" na język polski. Sprawiło mi to dużo frajdy, ponieważ pierwszy przekład ww. książki pochodzi z roku 1784 i z powodu starzenia się języka zawiera sporo śmiesznych wyrazów i zwrotów. Uczę angielskiego od 2001 roku.
    Zajmuję się także tłumaczeniem. Przetłumaczyłem sporo stron internetowych (m. in. napisałem angielską wersję strony internetowej Gminy Łańcut) oraz byłem współautorem tekstu na płycie CD reklamującego Podkarpacie na Targach Hannover Expo 2000). Lubię bawić się językiem i tłumaczyć teksty na kilka różnych sposobów (gwara, język polityków itp.) - nieraz wychodzą z tego "niezłe kwiatki".
    Celem tej strony jest podzielenie się moim skromnym dorobkiem z innymi nauczycielami oraz uczniami. Będę wdzięczny za wszelkie komentarze i propozycje. Chciałbym, aby z czasem strona rozrosła się i gościła nauczycieli i uczniów pasjonujących się tym językiem. Zachęcam do współpracy i zamieszczania Waszych ćwiczeń na tej stronie.